Відповідно до пункту 19. Проведення моніторингу стану харчування населення Національного плану заходів щодо неінфекційних захворювань для досягнення глобальних цілей сталого розвитку, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 26 липня 2018 року № 530-р, передбачено проведення досліджень щодо поширеності дитячого ожиріння.

З метою стандартизації та гармонізації систем епіднагляду, на основі яких можна було б розробити політику в Європейському регіоні ВООЗ (далі – Регіон) з протидії ожирінню, спеціалісти програми Регіонального бюро ВООЗ у Європі з питань харчування, фізичної активності та ожиріння створили в Регіоні європейську систему епіднагляду за ожирінням у дітей в Регіоні (COSI).

Перший збір даних в Регіоні відбувся у 2007-2008 навчальному році, другий – у 2009–2010 навчальному році, третій – у 2012–2013 навчальному році, четвертий – у 2015–2017 навчальних роках та п’ятий – у 2018–2020 навчальних роках. Шоста хвиля дослідження триває протягом 2021–2023 навчальних років. Наразі COSI працює в понад 40 державах-членах Регіону, причому кількість країн зростає з кожним раундом збору даних.

З моменту свого запуску в 2007 році результати COSI впливають на розробку законодавчих ініціатив та дозволили відслідковувати показники епідемії ожиріння в Регіоні. Дані COSI, зібрані протягом останніх 10 років, також призвели до появи численних міжнародних наукових публікацій і звітів.

В Україні дослідження COSI буде проводитися вперше за координацією Центру за фінансової підтримки Україно-швейцарського проєкту «Скорочення поширеності факторів ризику неінфекційних захворювань (НІЗ) в Україні» та методологічної підтримки ВООЗ в Україні та Регіонального бюро ВООЗ у Європі. Виконавець збору даних – ГО «Український інститут соціальних досліджень імені О. Яременка».

Метою проведення COSI в Україні є аналіз ситуації щодо поширення надмірної ваги та пов’язаних з цим особливостей, а також при проведенні наступних хвиль дослідження, відслідковування тенденцій розвитку надмірної ваги (ожиріння) у дітей віком 7 років, чіткого розуміння динаміки епідемічного процесу, його змін в країні та здійснення порівняння ситуації з іншими країнами Регіону. Використання простої, стандартизованої, гармонізованої, стійкої системи епіднагляду дозволить заповнити наявні прогалини в інформації про стан харчування, створити умови для моніторингу епідемії ожиріння у дітей та допоможе визначити групи найбільшого ризику.

Дослідження передбачає проведення антропометричних обстежень (зважування та вимірювання зросту) серед учнів 1-2 класів початкової школи, які дозволять отримати наступні дані:

– індекс маси тіла (ІМТ) (медіанний та середній) – відповідність маси дитини та її зросту, що дозволить оцінити, чи є «маса» недостатньою, нормальною або надмірною (ожирінням);

– подальші зміни у структурі поширеності надмірної ваги (ожиріння) та середнього ІМТ у попередній когорті дітей того ж віку (починаючи з другої хвилі дослідження);

Крім того, в рамках дослідження буде отримано наступні дані:

– характеристика шкільного середовища щодо організації харчування та створення умов для фізичної активності;

– режим харчування та фізична активність дітей в шкільному та домашньому середовищі;

– вплив повномасштабної військової агресії рф на зміни у харчових звичках та фізичну активність дітей.

Орієнтовний термін проведення збору даних – вересень-листопад 2023 року.