З 22 до 27 червня 2021 року КЗ «Центр туризму» ЗОР була проведена ІІ наметова школа-експедиція активістів еколого-краєзнавчого руху Запорізької області «Степові лісництва рідного краю». Наметовий табір Лісової школи розташувався біля лісового озера у віковій ясеневій діброві Кам’янського  лісництва державного підприємства «Пологівське лісомисливське господарство» – одного з найстаріших степових лісництв Запорізької області й України.

Лісова школа є складовою частиною обласної міжвідомчої програми «Ліси Запорізького краю», що започаткована Запорізькою облдержадміністрацією, Департаментом освіти і науки облдержадміністрації, Запорізьким обласним управлінням лісового та мисливського господарства, КЗ «Центр туризму» ЗОР у 2019 році. Протягом 2020-2021 н. р. у програмі взяло участь більше 1000 педагогів та учнів з 24 закладів освіти Запорізької області, які разом з працівниками лісових господарств здійснювали природоохоронні, просвітницькі і пошукові заходи, створювали нові лісові масиви й зелені насадження на теренах Запорізької області. Підсумком пошукової роботи юних дослідників лісу у 2020 році стало видання науково-популярної книги «Визначні дерева Запорізького краю».

До Лісової школи було запрошено більше 100 учнів і педагогів – активних учасників програми «Ліси Запорізького краю» з 14 закладів освіти області.

На урочистому відкритті заходу привітали учасників Лісової школи, побажали їм плідної, цікавої роботи і змістовного відпочинку заступник директора Департаменту освіти і науки Запорізької облдержадміністрації Олена Сороченко, майстер лісового господарства Кам’янського  лісництва державного підприємства «Пологівське лісомисливське господарство» Володимир Гавриленко, заступник голови Більмацької селищної ради Лілія Кириченко, директор КЗ «Центр туризму» ЗОР Олександр Романчук, директор  Лісової школи, заступник директора КЗ «Центр туризму» ЗОР Віталій Шелегеда.

Учасникам Лісової школи була запропонована насичена й змістовна навчально-пошукова, туристсько-краєзнавча та екскурсійно-пізнавальна програма. Юні дослідники лісу стали учасниками екскурсії про історію створення Кам’янського лісництва, його рослинний та тваринний світ, про особливості створення штучних лісових екосистем та їх утримання від майстра лісового господарства Кам’янського  лісництва Василя Виздрика. Познайомилися з історією заселення Більмацького краю, його історико-культурними та природними перлинами під час екскурсій територією смт. Більмак, до геологічної пам’ятки природи та пам’ятки археології, найвищої точки Приазовської височини Більмак-Могили (324 м над р. м.), історико-етнографічного музею під відкритим небом у    с. Благовіщенка «Садиба Саєнко».

Але головною складовою Лісової школи була самостійна пошуково-дослідна робота її учасників з вивчення структури, особливостей і сучасного стану штучних лісонасаджень Кам’янського  лісництва,  під час якої юні дослідники лісу оволоділи навичками лісових таксаційних досліджень, створили просвітницькі екологічні стежини, провели опис найбільш цінних ділянок лісництва. Для фіксації зібраних даних та їх обробки організатори Лісової школи розробили Щоденник юного дослідника лісу та Визначник деревно-чагарникової флори Запорізького краю, які були надані кожній учнівській групі – учасникам навчально-дослідної програми.

Справжнє свято спортивного туризму влаштували учасникам Лісової школи вихованці туристсько-спортивних гуртків КЗ «Центр туризму» ЗОР, учні  Більмацького спеціалізованого закладу ЗСО І-ІІІ ступенів “Інтелект” під керівництвом Олександра Заярського і Володимира Фірсова, які протягом двох днів навчали краєзнавців основам спортивного туризму і орієнтування, проводили відповідні майстер-класи та змагання. Не менш цікавою була й програма з краєзнавства, насичена конкурсами і диспутами з лісової справи, іграми та вправами біля вечірнього вогнища, лісовим ярмарком, таємничим посвяченням «Чотири стихії». І кожного дня після насиченої пошукової, спортивної і просвітницької програми учасників школи-експедиції зустрічало лісове озеро з прохолодною водою і віковим дубом на його березі.

Із завершенням Лісової школи учасників привітали та вручили Сертифікати про її успішне завершення й цінні подарунки директор КЗ «Центр туризму» ЗОР Олександр Романчук і майстер лісового господарства Кам’янського лісництва державного підприємства «Пологівське лісомисливське господарство» Василь Виздрик.

На цьому обласна програма «Ліси Запорізького краю» у 2021 році не завершується. У липні група юних екологів-краєзнавців КЗ «Центр туризму» ЗОР здійснює спортивно-пізнавальний екотур до Карпатського національного природного парку, вкритого густими лісами, швидкоплинними ріками і мальовничими водоспадами. А у листопаді активісти програми підведуть підсумки пошукової роботи на обласній краєзнавчій конференції «Краєзнавчі нариси Запорізького краю», що відбудеться в Запоріжжі.

0102030405060708091011