Комунальним закладом «Запорізький обласний центр туризму і краєзнавства, спорту та екскурсій учнівської молоді» Запорізької обласної ради протягом червня 2023 року проводиться Обласна еколого-краєзнавча програма «Ліси рідного краю».

Ця онлайн-програма є складовою частиною міжвідомчої програми «Ліси Запорізького краю», яка розпочалась у 2019 році. Проте, в цьому році її межі розширені – в заході беруть участь здобувачі освіти не лише Запорізької області, а й інших областей України. Окрім того, до участі долучились діти, які зараз перебувають за межами України.

Всіх учасників об’єднує головна мета – привернути увагу учнівської молоді та громадськості до охорони та опіки над лісовими екосистемами, старими та меморіальними деревами, та вкотре звернути увагу на найактуальнішу біду лісів і України – вплив війни. Адже ліс – чудовий і, одночасно,  – вразливий. Тільки за перші  9 місяців війни від злочинних дій військ російського агресора,  постраждало 3 млн га лісу і 20 % території заповідників України. Залишаються в зоні враження ліси Чернігівщини, Харківщини, Донеччини, Миколаївщини, Херсонщини, Одещини і Запоріжжя. А страшні наслідки для лісових екосистем півдня України руйнування ворогами греблі Каховської ГЕС боляче навіть уявити.

Програма триває два тижні, з 06 по 21 червня 2021 року, і включає 5 етапів:

  • онлайн-лекторій «Екологи розповідають про ліс, туристи-краєзнавці запитують»;
  • онлайн-вікторина «Знавці лісу»;
  • онлайн-захист пізнавально-просвітницьких проєктів «Цінні лісові екосистеми України»;
  • фотоконкурс «Ліс в моєму об’єктиві»;
  • Флешмоб «Збережемо ліс».

Після урочистого відкриття відбувся перший етап Програми – онлайн-лекторій «Екологи розповідають про ліс, туристи-краєзнавці запитують», до якого долучилось 57 дітей та педагогів із Запорізької, Сумської, Херсонської, Миколаївської, Львівської, Київської областей.

Слухачі зустрілися з провідними фахівцями України та Запорізької області з екології та лісознавства та познайомилися із багатством та неповторністю українських лісів, особливостями їх насадження, охорони, збереження.

Лекторій складався з кількох лекцій, які проводили:

  • Ганна Лобченко, менеджер проєктів напряму «Ліси» Всесвітнього фонду природи в Україні (WWF), кандидат с-г наук і доцент кафедри відтворення лісів та лісових меліорацій НУБІП України;
  • Сергій Василенко, старший науковий співробітник Національного заповідника «Хортиця»;
  • Віталій Шелегеда, заступник директора, еколог-краєзнавець комунального закладу «Запорізький обласний центр туризму та краєзнавства, спорту і екскурсій учнівської молоді» Запорізької обласної ради.

Після лекторію, учасники мали можливість перевірити свої знання, розв’язавши завдання другого етапу програми – онлайн вікторини «Знавці лісу».

08 червня 2023 року відбувся третій етап програми – «Цінні лісові екосистеми України», під час якого юні дослідники захищали пізнавально-просвітницькі проєкти про унікальні лісові екосистеми Полісся, Карпат, Наддніпрянщини, Поділля, Буковини і Півдня України.

На Фотоконкурс «Ліс в моєму об’єктиві» та Флешмоб «Збережемо ліс», які тривали до 15 червня 2023 року, надійшло понад 100 робіт від 78 учасників із Запорізької, Київської, Сумської областей, а також від дітей, які зараз вимушено знаходяться за межами України.

У своїх роботах юні краєзнавці поділилися яскравими враженнями, які склалися під час останніх своїх зустрічей з лісом – в подорожах, походах, під час екскурсій, і, навіть, під час тимчасової зміни місця проживання, внаслідок окупації чи військових дій на території рідного краю. Така висока активність учнівської молоді в конкурсній програмі, незважаючи на те, що вже в розпалі літні канікули, вкотре доводить, що наша молодь зростає небайдужою, із стійкою соціальною та громадянською позицією.

А поки ведеться робота суддівської колегії з підбиття підсумків окремих конкурсів та онлайн програми «Ліси рідного краю» в цілому,  учасники мають можливість ознайомлюватись із цікавими моментами програми та чарівними пейзажами українських лісів (від учасників конкурсу), слідкуючи за сторінками КЗ «Центр туризму» ЗОР у соціальних мережах.

IMG20210916084018photo_5204227949082037997_ypicScreenshot_1Screenshot_2Screenshot_4 (1)Screenshot_4Screenshot_8зеленая-планета-экологическая-концепция-земля-с-деревьями-и-цветами-174150364image_67221249IMG_20230614_122937