Користуючись нагодою, висловлюємо Вам свою повагу та звертаємось до Вас з приводу наступного.

За прогнозами ВООЗ, кожен другий громадянин України матиме травматичний досвід, пов’язаний зі збройною агресією російської федерації. Особливої уваги потребує дослідження стану психічного здоров’я підлітків, оскільки відомо, що саме у цьому віці починаються 65% всіх психічних розладів, зокрема саме цей вік знаходиться у підвищеній зоні ризику стосовно суїцидальної поведінки.

Науковцями України, Норвегії та Японії заплановане проведення наукового дослідження «Підлітки України під час російського вторгнення 2022» (Adolescents of Ukraine During the 2022 Russian Invasion (AUDRI Project) в межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я.

Головним виконавцем дослідження буде професор Ірина Пінчук, д-р мед. наук, Директор Інституту психіатрії Київського національного університету імені Тараса Шевченка (Україна). До дослідження також планується долучити міжнародних експертів, а саме: Норберт Скокаускас, професор Регіонального центру психічного здоров’я дітей і молоді та захисту дітей, Норвезький університет науки і технологій, керівник секції дитячої та підліткової психіатрії Всесвітньої психіатричної асоціації (Норвегія);

Рюносуке Ґото, лікар-педіатр відділення педіатрії, лікарня Токійського університету (Японія).

Мета дослідження: Розробка стратегій для оцінки та реагування на проблеми психічного здоров’я підлітків України під час воєнного стану.

Тривалість дослідження: початок – травень 2023 року та 2 роки після завершення війни. Опитування буде повторюватися кожні 6 місяців протягом проведення дослідження для відстеження динаміки результатів.

Популяція, яка досліджується: підлітки у віці від 15 до 18 років включно з усіх регіонів України. Максимальна очікувана кількість учасників – близько 30 000.

Методологія дослідження: онлайн-опитування, створене на платформі Qualtrics, що містить запитання стосовно стану психічного здоров’я (депресія, тривога, посттравматичний стресовий розлад, вживання психоактивних речовин, харчові розлади), а також про особисті втрати під час війни, стійкість та соціальну підтримку.

Механізм залучення учасників: розповсюдження посилання та/або QR-коду опитування серед учнів шкіл України шляхом залучення шкільної системи електронної розсилки.

Структура дослідження: учасник переходить за посиланням або QR- кодом та дає відповіді на запитання, запропоновані у опитуванні.

Опитувальник має заповнюватись самостійно, за умови інформованої згоди учасника та його батьків/опікунів. Для створення та розповсюдження анкети, зберігання даних, зв’язування даних окремих людей між хвилями та вилучення деідентифікованих даних для аналізу буде використовуватися система Qualtrics, яка гарантує конфіденційність учасників. Під час цього процесу дослідники не матимуть доступу до особистої контактної інформації учасників; набір і зв’язування даних здійснюватимуться анонімно.

Очікувані результати дослідження: отримана інформація може бути використана при розробці сервісів та послуг, спрямованих на покращення стану психічного здоров’я підлітків. Узагальнені статистичні дані, отримані під час дослідження, можуть бути використані при підготовці наукових публікацій та представлені на конференціях, а також при розробці інформаційних кампаній та просвітницьких продуктів, орієнтованих на підліткову аудиторію.