З 15-17 листопада 2019 року на базі Косівської філії Івано-Франківського обласного державного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді проводилася І Всеукраїнська краєзнавчо-етнологічна конференція учнівської та студентської молоді «Лиш те в народі буде жити, що серце серцю передасть». Конференція започаткована з метою виховання ціннісного ставлення особистості до етнокультурної спадщини українського народу; формування у молодого покоління почуття любові до Батьківщини, поваги до народних звичаїв, традицій, духовних цінностей нашого народу та зміцнення дружніх творчих зв’язків між дітьми та молоддю, педагогами, науковцями різних областей України.

Конференція проводилася в два етапи: перший етап – (заочний) попередній розгляд краєзнавчо-дослідницьких робіт учасників Конференції; другий етап – (очний) авторська презентація краєзнавчо-дослідницької роботи. Програма конференції передбачала роботу секцій за такими напрямами  краєзнавчих досліджень:

  1. Традиції, звичаї та обряди українського народу.
  2. Український побут, народні ремесла, художні промисли.
  3. Традиційне вбрання українців.
  4. Народна архітектура та її стилі.
  5. Говірка, наріччя та діалект.

Організатори радо зустрічали гостей на високому рівні. Програма заходу була дуже насичена. Окрім екскурсій містом і численними музеями, учасники конференції відвідали Косівський інститут прикладного та декоративного мистецтва ЛНАМ, що не тільки навчає, а й виховує студентів на засадах українського національного мистецтва, адаптуючи традиції до вимог сучасних тенденцій. Діти побачили майстерні гончарів, художників, різьбярів, ковалів та інші. Також учасники конференції відвідали Яворівську загальноосвітню школу, де мали можливість пройти майстер-класи з ліжникарства (ткання килимів-ліжників) та різьблення по дереву.

Учасники від Запорізької області у складі трьох вихованок КЗ «Центр туризму» ЗОР, учениць філії Великобілозерського НВК № 1, ЗОШ № 3 (керівник Орел А.В.), які успішно виступили у секціях: «Традиції, звичаї та обряди українського народу» 2 доповіді – Осипюк Вікторія, Хорольська Дар’я і Лагода Надія та 1 доповідь «Традиційне вбрання українців» – Хорольська Дар’я (керівник Орел А.В.). Грамоти за кращий виступ отримали: Осипюк Вікторія та Хорольська Дар’я.

Всі учасники конференції отримали сертифікати, безліч приємних вражень та знайшли нових друзів.