Відповідно до меморандуму про співпрацю між Міністерством освіти і науки України і ГО «Смарт освіта» від 04 лютого 2019 року зазначена громадська організація здійснює впровадження освітньої ініціативи «Національний проєкт: пишемо есе».

Проєкт має на меті розвиток критичного мислення, творчих здібностей і вдосконалення навичок письма в учнів і вчителів України, що є надзвичайно актуальним у контексті сучасних освітніх викликів.

Проєкт передбачає впровадження унікальних методичних матеріалів для учнів та вчителів, які сприятимуть розвитку критичного мислення, навичок письма та читацької грамотності українських школярів.

Ці матеріали “Смарт Освіта” розробила на основі інструментів National Writing Project (США) з доведеною ефективністю (за результатами досліджень SRI). Методика передбачає роботу з медіатекстами та джерелами, що є вкрай важливим для країни, яка воює та зазнає пропагандистських атак.

Здатність випускників аргументовано писати есе була визначена як серйозна проблема українських шкіл ще до початку повномасштабного вторгнення. Про це свідчать звіти УЦОЯО за результатом аналізу робіт вступників на зовнішньому незалежному оцінюванні.

Під час повномасштабного вторгнення учні не пишуть есе на НМТ (національний мультипредметний тест), тому даних про вміння випускників писати немає. Але можна сміливо припустити, що ситуація не покращилася, а лише погіршилася через стрес, перехід на онлайн-навчання, постійні повітряні тривоги та скасування вимоги писати есе в новій екзаменаційній формі – НМТ.

Крім того, результати міжнародного порівняльного дослідження PISA-2022 свідчать, що українські 15-річні учні мають проблеми з читацькою грамотністю. Їм важко критично оцінювати інформацію з тексту, розрізняти факти і судження, відділяти релевантну інформацію від зайвої. Українські школярі відстають від своїх однолітків з країн ОЕСР на 2,5 роки за розвитком їхньої читацької грамотності.

Цей проєкт суттєво вплине на освітній процес в Україні та розвиток людського капіталу. Вміння критично мислити та формулювати власну думку через письмо допоможе українським дітям та підліткам визначати фейки, не потрапляти під вплив пропаганди та інформаційних маніпуляцій, що сприятиме вихованню нового покоління свідомих та активних громадян України. В умовах війни цей вплив є визначальним для учнів та вчителів, які будуть залучені до освітнього процесу.

Усі наявні матеріали публікуються у відкритому доступі на сайті «Національного проєкту: пишемо разом»