05 травня 2020 року перший заступник голови облдержадміністрації Іван Федоров та заступник голови облдержадміністрації В’ячеслав Дзятківський взяли участь в експертному онлайн-інтерв’ю «Аналіз пріоритетних секторів, стратегій регіонального розвитку, тенденцій економічного зростання та нових/пріоритетних професій для Запорізької області» за участю заступника Міністра освіти і науки України Петра Миколайовича Коржевського, представників Запорізького обласного союзу промисловців та підприємців «Потенціал», Запорізького обласного центру зайнятості, експертів з аналізу ринку праці EU4Skills, GIZ.

Учасники онлайн-зустрічі приділили увагу ключовим галузям економіки в області та затребуваності професій.

Петро Коржевський окреслив основні напрями реформування професійно-технічної  освіти в умовах децентралізації та підкреслив  відповідальність регіонів у визначенні економічних та освітніх пріоритетів. Саме з урахуванням запитів сучасного життя будуть реформувати систему профтехосвіти в Україні та Запорізькій області, – зазначив заступник Міністра освіти і науки.

Іван Федоров зазначив, що в Запорізькій області три перспективні напрями економіки регіону: промисловість, сільське господарство і туризм. Саме ці галузі наповнюють бюджет регіону, а люди цих професій найбільше затребувані на ринку праці.

Перша галузь – промисловість. Вона має найвищу оплату праці та одночасно і дефіцит робітничих кадрів. Друга галузь – сільське господарство. І тут важливо звернути увагу на інтелект, так як сьогодні є тенденція переходу від ручної праці до механізованої обробки. Важливо, щоб учні закладів професійно-технічної освіти мали якісну підготовку на сучасній техніці – саме такі фахівці потрібні, – підкреслив Іван Федоров.

Третій напрям економіки Запорізької області – туризм. Запорізька область сьогодні одна з небагатьох в Україні має доступ до Азовського узбережжя – це понад 150 км. І вже сьогодні в регіоні власники баз відпочинку Кирилівки відчувають дефіцит якісних трудових ресурсів. А через епідемію коронавірусу ця проблема буде тільки посилюватися. Коронавірус вніс корективи в систему концентрації туризму в цілому в світі. Ми чітко повинні розуміти, що потрібно бути готовими приймати туристів з України та, можливо, країн ближнього зарубіжжя. Але, надавши при цьому їм відпочинок з високим рівнем сервісу на території Азовських курортів. І тут нам знадобляться кваліфіковані кадри, – зазначив Іван Федоров.

Заступник голови облдержадміністрації В’ячеслав Дзятківський відзначив, що розвиток професійної освіти в регіоні та її функціональна ефективність напряму пов’язані зі стратегічним баченням напрямів розвитку регіону та тісного взаємозв’язку з роботодавцями, особливо у питаннях визначення найбільш нових професій та навичок.

За результатами обговорення учасники засідання ухвалили визначити пріоритетними секторами економіки в Запорізькому регіоні: промисловість, сільське господарство та туризм (готельно-ресторанний сервіс), а також смарт-спеціалізації регіону: відновлювальна енергетика, виробництво електродвигунів, генераторів, трансформаторів, машин і устаткування для сільського господарства, двигунів та запчастин до гвинтокрилів, відновлювальної енергетики.

З урахуванням наявних економічних умов основними пріоритетними професіями визначено:

для переробної промисловості та сільського господарства: верстатники (Верстатник широкого профілю, Токар, Фрезерувальник, Оператор верстатів з програмним керуванням, Контролер з верстатних та слюсарних робіт (верстатні роботи)); зварники (Електрогазозварник, Електрозварник на автоматичних та напівавтоматичних машинах, Різальник холодного металу); слюсарі (Слюсар з механоскладальних робіт, Слюсар-інструментальник, Слюсар-ремонтник, Слюсарі з ремонту с\х техніки); машиністи (Машиніст крана металургійного виробництва, Машиніст тепловозу), Контролер у виробництві чорних металів, Лаборант хімічного аналізу, Прокатник гарячого металу, Розливник сталі, Тракторист).

для енергетики: електромонтери (Електромонтер з обслуговування станцій, Електромонтер з налагоджувальних устаткування енергетичних установок); Слюсар з ремонту турбінного устаткування;

для туризму: Кухар, Кондитер, Бармен, Адміністратор, Покоївка, Кастелянка, Черговий по поверху (готелю, кемпінгу, пансіонату), Бариста.

Найважливішими критеріями для ідентифікації пріоритетних професій є наступні: наявність стійкого попиту роботодавців (постійна наявність вакансій); дефіцитність професії (постійна незаповненість вакансій, тривалий період пошуку кандидатів); характерність професії для пріоритетних видів економічної діяльності; розмір заробітної плати працівників (найбільш оплачувані); професії із значним дисбалансом навичок (значне навантаження на вакансії з боку незайнятого населення); рідкість та унікальність професій (з унікальними навичками); професії, за якими не здійснюється підготовка закладами професійно-технічної освіти.